Aktuality

28.04.2024

Pridaná stránka Ručný Lis

30.08.2023

XII. ročník Bzovských sklárskych dní

XII. ročník Bzovských sklárskych dní sa uskutočnil 11. – 13. 8. 2023

 • fotografie nájdete na stránke  Galéria

04. 08. 2022

XI. ročník Bzovských sklárskych dní

XI. ročník B.S.D. sa uskutoční v dňoch 12. – 14. 08. 2022 a program nájdete na stránke AKTIVITY

 • plagát s programom nájdete na tomto ODKAZE
 • plagát s turistickým pochodom ‚SKLÁRSKYM CHODNÍKOM‘, ktorý sa uskutoční 13.8.2022 nájdete na tomto ODKAZE.

04. 08. 2021

X. ročník Bzovských sklárskych dní

X. ročník B.S.D. sa uskutoční v dňoch 13. – 14. 08. 2021 a program nájdete na stránke AKTIVITY a na tomto odkaze.

12. 08. 2019

IX. ročník Bzovských sklárskych dní

IX. ročník BSD sa uskutoční v dňoch 06. – 7. 09. 2019 a program nájdete na stránke AKTIVITY a na tomto odkaze.

1.2.2018

Výstava „Variácie skla v Novohrade a Podpoľaní“

Milí priatelia,
srdečne vás pozývame na pokračovanie putovnej výstavy „Variácie skla v Novohrade a Podpoľaní“ tentokrát do Podpolianskeho múzea v Detve.
Príďte sa pozrieť na nádherné historické sklo, z dnes už neexistujúcich sklární, a vychutnajte si ich krehkú krásu. Pripomeňte si akú hlbokú pečať vtlačilo toto remeslo do dejín stredného Slovenska. Tešíme sa na Vás!
Veľká vďaka za prípravu: Kultúrne centrum A. Sládkoviča – Popolianske múzeum v Detve, Novohradské múzeum a galéria v Lučenci, Múzeum histórie obce Divín a SNM v Martine – Etnografické múzeum.
Veľká vďaka: Fond na podporu umenia – hlavný partner projektu  www.fpu.sk

21. 06. 2017

VII. ročník Bzovských sklárskych dní

VII. ročník BSD sa uskutoční v dňoch 08. – 10. 09. 2017 a program nájdete na stránke AKTIVITY.

V rámci VII. ročníka BSD Vás zároveň pozývame na Turistický pochod sklárskym chodníkom. Mapa trasy v dĺžke 20 km.

Plagát VII. ročníka BSD

02. 03. 2017

Podporte náš projekt každým nákupom v TESCU Lučenec

Občianske združenie Skálnik sa vo februári zapojilo do dotačného programu Nadácie TESCO s názvom „Vy rozhodujete, my pomáhame“. Grantová komisia rozhodla 15.2.2017 o tom, že náš projet „Bzovskí sklári deťom a mladým“ postúpil medzi tri najlepšie projekty v regióne Lučenec a Rimavská Sobota. Preto, priatelia, v termíne od 8. marca do 4. apríla 2017 zbystrite svoju pozornosť v Hypermarkete TESCO v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Nákupom v ktoromkoľvek TESCU na Slovensku môžete podporiť OZ Skálnik. Žetón, ktorý pri pokladni obdržíte, jednoducho vhodíte do hlasovacieho boxu s naším projektom. Všetko podstatné sa dozviete tu. Ďakujeme za každý Váš hlas a veríme, že spoločnými silami sa nám podarí stále vylepšovať a rozširovať sklársky areál na Dolnej Bzovej.

18. 10. 2016

Vyúčtovanie projektu „Za zachovanie sklárskych tradícií na Dolnej Bzovej“

Scan zápisnice napísanej pri otvorení uzavretých a zapečatených pokladničiek v sídle Občianskeho združenia Skálník, Dolná Bzová 379 v Mýtnej dňa 16.09.2016 o 9:00 hod. – ZÁPISNICA

17. 10. 2016

Zhodnotenie VI. ročníka BSD.

Po skoro ročnej príprave, sa 9.-11.septembra uskutočnili šieste Bzovské sklárske dni.Aj vďaka počasiu,ktoré tentokrát nemalo chybu, sa organizátorom podarilo zrealizovať všetky body programu.Celý program sa niesol v duchu 250. ročného výročia príchodu sklárov z Nemecka a severnej Moravy na Podpoľanie a do Novohradu, kedy v priebehu krátkej doby sa postavilo viac ako dvadsať malých sklární typu Bzovskej sklárne.Dostatok surovín, dreva na kúrenie v sklárskej peci, dreva na výrobu salajky, kremeňa, ako základnej suroviny pri výrobe skla, ale aj hliny na stavbu samotnej pece a výrobu taviacich nádob perníc predurčoval tento kraj na rozvoj sklárstva.

Počas troch dní trvania 6. ročníka BSD sa uskutočnili nasledovné podujatia:

 1. Stretnutie sklárskych dedín, v ktorých sa pred približne 250 rokmi založili sklárne. Pri tejto príležitosti sa nám podarilo vydať  brožúru „250 rokov výroby skla na Podpoľaní a v Novohrade.“
 2. Turistický pochod „Sklárskym chodníkom“,  kde na trasách 15 a20 km si účastníci pozreli pôvodné osídlenie sklární,ale aj prekrásne výhľady na Javorie, Poľanu, zvolenskú a hriňovskú kotlinu s typickými švíkmi políčok Podpoľania.
 3. Stretnutie mladých sklárov a výtvarníkov s drevom, ktorí spoločne v priebehu troch dní širokej verejnosti priblížili maľovanie na skle, výrobu sklených vitráží, ale aj úžitkového a výtvarného spracovania dreva v spojení s kovom a sklom.
 4. Celkom sedemnásť sklárov, z toho štyria z Maďarska, jeden z Poľska pred divákmi tvorili sklené výrobky fúkaním do formy, alebo len  voľnou technikou tvarovania figúr. Veľmi atraktívnymi boli ukážky starých techník výroby krčahov, fliaš a pijačiek.
 5. Spoločnú výstavu dobového skla, vyrábaného v období činnosti Bzovských sklární, s moderným sklom vyrábaným akademickým tvorcami. Tú dopĺňala výstava  starých fotografií, ktoré priblížili prácu a život sklárov na prelome 19.a 20. storočia
 6. Divadelné naštudovanie udalosti zo 14.júna 1769, keď majiteľ divínskeho panstva gróf František I. Zichi, prefekt divínskeho panstva Jozef Fejérpataky a sklár Bernard Hupka podpísali zmluvu o výstavbe sklárskej peci v Dolnej Bzovej.
 7. Počas trvania 6.ročníka BSD prebehla verejná zbierka na zachovanie sklárskych tradícií v Dolnej Bzovej. Výsledky verejnej zbierky nájdete na tomto odkaze.
 8. Koniec celého trojdňového stretnutia sklárov a ľudí ,ktorí sa zaujímajú o tradície a sklársku históriu. doplnili vystúpenia folklórnych súborov a jednotlivcov.

Na záver  trochu smutné konštatovanie: k 11 . septembru 2016, v kraji ,kde sklárske remeslo po 250 rokov živilo tisícky ľudí a dosiahlo veľké medzinárodné úspechy, pracujú už len dve sklárne. Skláreň v Katarínskej Hute, ktorá znovu rozbehla výrobu a raz do roka skláreň v Dolnej Bzovej.

Ako dopadli ostatné sklárne v Novohrade nájdete v závere blogu p. Urdu, uverejneného v časopise SME – odkaz

Občianske združenie Skálnik ďakuje všetkým, ktorí sa podieľali na priebehu 6. ročníka Bzovských sklárskych dní  a  predovšetkým:

29. 08. 2016

Zachovajme sklárske tradície na Dolnej Bzovej – verejná zbierka.

Občianske združenie Skálnik z Dolnej Bzovej, organizátor verejnej zbierky, dlhodobo pracuje na zachovávaní sklárskych tradícií v regióne Novohrad a Podpoľanie. Sme organizátorom výnimočného festivalu s názvom Bzovské sklárske dni, ktorý robí reklamu a dobré meno nášmu regiónu a hostil už tisícky návštevníkov. Cieľom verejnej zbierky je v tejto tradícii naďalej pokračovať, zachovať kultúrne hodnoty spojené so sklárskou tradíciou, podporovať prácu s deťmi a postupne dobudovať sklársky skanzen na Dolnej Bzovej.

 Ako nám pomôcť ?

 • prispejte ľubovoľnou sumou na účet OZ Skálnik: IBAN SK83 0900 0000 0050 4550 3755
 • prispejte do stacionárnej pokladničky umiestnenej na Obecnom úrade v Mýtnej (1. – 9. septembra 2016)
 • prispejte do stacionárnej pokladničky umiestnenej v našom stánku na festivale Bzovské sklárske dni (9.- 11. septembra 2016)
 • kúpou skleného predmetu vyrobeného počas Bzovských sklárskych dní

Výnos verejnej zbierky použijeme

 • nákup materiálu, ktorý využijú mladí sklári počas prezentácie tradičných techník tavby sklárskeho kmeňa a tvorbu umeleckých predmetov zo skla na Bzovských sklárskych dňoch
 • postupné dobudovávanie sklárskeho skanzenu v blízkosti historickej sklárskej pece na Dolnej Bzovej, konkrétne na vytvorenie priestranstva na výrobu sklárskej suroviny tzv. salajky

Ďakujeme, že prispievate k zachovaniu sklárskych tradícií na Dolnej Bzovej a pomáhate OZ Skálnik zveľaďovať náš región

Verejná zbierka bola zaregistrovaná Okresným úradom v Lučenci pod číslom: 603-2016-005579. Vykonávateľom verejnej zbierky je Občianske združenie Skálnik so sídlo: Dolná Bzová 379, 985 53 Mýtna. Bližšie informácie o vyhlásenej verejnej zbierke môžete nájsť na www.bzovskesklarskedni.sk. Realizáciu verejnej zbierky v rámci programu SPOLU podporila Nadácia M-MARKET.

08. 08. 2016

VI. ročník BSD – Stretnutie miest a obcí Novohradu a Podpoľania

Občianske združenie Skálnik organizuje v rámci VI. ročníka BSD stretnutie miest a obcí Novohradu a Podpoľania, v ktorých pred 250 rokmi sklári z Nemecka a Moravy založili prvé sklárne.

Stretnutie sa uskutoční 11.09.2016 (v nedeľu) v Dolnej Bzovej pri dobovej sklárskej peci.  Pozvánku nájdete na tomto odkaze. 

12. 06. 2016

VI. ročník Bzovských sklárskych dní

VI. ročník BSD sa uskutoční v dňoch 07. – 11. 09. 2016 a program nájdete na stránke AKTIVITY a na tomto odkaze.

V rámci VI. ročníka BSD Vás zároveň pozývame na Turistický pochod sklárskym chodníkom. Pozvánku na pochod nájdete na tomto odkaze.  Mapy trás v dĺžke 15 km a 20 km.

10. 06. 2016

Hľadáme dobrovoľníkov

Bližšie info na tomto odkaze.

04. 01. 2016

Bilancovali sme rok 2015

Na valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo v novembri, sme sa zhodli, že 5. ročník Bzovských sklárskych dní, aj keď sme si toho naplánovali pomerne dosť, splnil naše očakávania.

V prvom rade sa nám podarilo zastrešiť priestor amfiteátra, na ktorom prebiehajú ukážky tvorby sklárskych majstrov. Na sklárskej peci sme prestavali komín, ktorý je vyšší o jeden meter a je celý z antikoru. Konečne sa nám podarilo doriešiť hrúbku izolačnej steny chladiacej komory a dokážeme regulovať chladiacu teplotu, čím sme zabezpečili, že nedochádza k praskaniu výrobkov. Zrealizovali sme tiež stavbu prístrešku na sušenie dreva.

Štyria taviči 5 dní postupne temperovali, žhavili sklársku pec a celkom minuli 14 priestorových metrov dreva. Po dosiahnutí taviacej teploty 1240 °C a založení sklárskeho kmeňa, sme v piatok po 68 hodinách kúrenia, ponúkli sklárom natavenú sklovinu. V priebehu ukážok sme postupne skúšali prifarbovať sklovinu na tradičné zelenkavé lesné sklo.

Dva dni a dve noci  sklárski majstri z Katarínskej Huty z Poltára, žiaci Strednej odbornej školy sklárskej v Lednických Rovniach a študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave prezentovali svoj sklárski grif.

Peter Dolinaj svojou figurálnou tvorbou, David Černý z Českej republiky výrobou replík starého lesného skla, Mgr.Art Peter Ďuriš ukážkami výroby džbánkov starými technológiami ukázali, že tvrdá práca, cit pre detail v spojení s bravúrnym ovládaním sklárskej píšťaly dávajú sklenému materiálu punc jedinečnosti.

V tomto ročníku sa nám naplno podarilo zrealizovať tvorivé dielne. Spoluprácou sklárskeho majstra Mgr.Art. Petra Ďuriša, s kreativitou žiakov Strednej školy úžitkového výtvarníctva z Ružomberka vnikli v priebehu dvoch dní tri výtvarné diela (viď. galéria), ktoré sú súčasťou sklárskeho areálu. Maľovanie na skle nám ukázala skupina mladých umelcov združených pri Podpolianskom múzeu v Detve. Veľký záujem bol o kurzy výroby náramkov zo sklenej bižutérie.

Súčasťou 5.ročníka BSD bolo:

 • Medzinárodné stretnutie Mýtnych obcí.
 • Audiovizuálna prezentácia knihy Krása slovenského skla.
 • Vystúpenia folklórnych skupín a jednotlivcov.

Organizáciu podujatia podporili:

 • Ministerstvo kultúry SR.
 • Zväz sklárskeho priemyslu, Slovenská sklárska spoločnosť.
 • Obce Mýtna, Podkriváň, Korytárky, Hriňová.
 • Spoločnosť Arton spol. Detva.
 • Centrum pre filantropiu grantový program Baumit.
 • Poltár CRYSTAL§STEEL a.s.
 • Penzión Viktória Korytárky.
 • Novohradské osvetové stredisko Lučenec.

Obzvlášť patrí poďakovanie prispievateľom 2% z daní. Z ich príspevku sme zrealizovali:

 • Dobudovanie  komína, prístrešku na dosušenie dreva.
 • Dofinancovali sme zastrešenie amfiteátra, zrealizovali dostavbu chladiacej pece.

Ďakujeme za podporu v roku 2015 a všetkých pozývame na 6. ročník Bzovských sklárskych dní, ktorý sa uskutoční 9.-11. septembra 2016.

Peter Greksa
predseda OZ Skálnik

10. 10. 2015

Uskutočnil sa V. ročník Bzovských sklárskych dní 

Fotky a krátke video nájdete na stránkach Galéria.

08. 07. 2015

V. ročník Bzovských sklárskych dní

Členovia OZ Skálnik na svojom zasadnutí dňa 08.07.2015 prejednali a upresnili program V. ročníka Bzovských sklárskych dní.

 5. ročník BSD sa uskutoční v dňoch 09. – 13. 09. 2015 a program nájdete na stránke Aktivity.

11. 02. 2015

2 % Z DANE

Podporte naše aktivity a venujte Vaše 2 % z dane pre naše OZ Skálnik. Viac informácií na tejto stránke – odkaz.

05. 10. 2014

Uskutočnil sa IV. ročník Bzovských sklárskych dní 

Fotky a krátke video nájdete na stránkach Galéria. a Vytvorené výrobky

5. 8. 2014

Pripravujeme IV. ročník Bzovských sklárskych dní 

Štvrtý ročník Bzovských sklárskych dní sa uskutoční v Dolnej Bzovej 12. – 14. septembra 2014. Program nájdete na stránke Aktivity.

Organizáciu podujatia doposiaľ podporili:

Ministerstvo kultúry SR – http://www.culture.gov.sk/

Slovenská sklárska spoločnosť

Zväz sklárskeho priemyslu SR – http://www.zvsp.sk/

Kamenosochárstvo – J.Samaš, D.Bzová

Obec Mýtna – http://www.mytna.sk/

Obec Podkriváň – http://www.obecpodkrivan.sk/

Arton spol. s.r.o. Detva, Peter Ondriáš

S+M s.r.o. Zvolen, Ing. Milan Sedliačik

CorrectAgency s.r.o. – www.correctagency.sk

Asta s.r.o. Vígľaš – www.astasro.sk

D+D HYDRAULIK – www.ddhydraulik.sk

Penzión Viktória – www.penzion-victoria.sk

Novohradské osvetové stredisko Lučenec – www.noslc.sk

EKO-PREFA Bratislava

Kameňolom HRBY Mýtna – www.sk-kamenolomy.sk

Poltár Crystal & Steel, a.s.

Flamengo s.r.o., Lovinobaňa

KERMAT, spol. s r.o., Kalinovo

30. 6. 2014

Boli ukončené konzultácie so sklármi , ktorí prejavili záujem o prezentovanie svojej práce na 4. ročníku BSD. Predbežne boli dohodnuté termíny, materiálno technické podmienky na zabezpečenie ich ukážok a  približný časový plán.

26. 6. 2014

Výsledky hlasovania SPP:

Týmto chceme poďakovať všetkým, ktorí hlasovali za príspevok pre organizáciu 4. ročníka BSD od nadácie SPP. Výsledky hlasovania a pridelenú výšku príspevku pre víťazné projekty si možete pozriet kliknutím na tento odkaz.

Náš projekt nezískal dostatočný počet hlasov. Možno nabudúce .

Aj napriek neúspechu Vám ešte raz ĎAKUJEME !

21. 5. 2014

Hlasujte a podporte BSD !

BSD sa uchádzajú o príspevok od nadácie  SPP na organizáciu  4.ročníka Bzovských sklárskych dní. V rámci podmienok náš projekt vybrala odborná hodnotiaca komisia a postúpili sme do druhého kola. V rámci tohto kola sa realizuje verejné on-line hlasovanie. Príspevok získajú projekty, ktorým sa podarí nazbierať v tomto hlasovaní najviac bodov – hlasov.

Ďakujeme a tešime sa na stretnutie s Vami na 4. ročníku BSD ! 

1. 12. 2013

Súťaž pre všetkých sklárov!!!

Vytvorte najlepší návrh ceny pre významných športovcov, umelcov a ďalšie osobnosti regiónu

Valné zhromaždenie OZ Skálnik vyhlásilo na svojom zasadnutí 10. 11. 2013 neformálnu súťaž sklárskych výrobkov vyrobených na 4. ročníku BSD, ktoré sa uskutočnia 13. – 14. 9. 2014. Zúčastniť sa môžu všetci sklári, umelecké školy, dizajnérske ateliéry a ďalšie osoby a inštitúcie, ktoré sa venujú výrobe sklárskych produktov.

Témou súťaže je: Návrh vizuálneho konceptu ceny pre významných športovcov, umelcov a ďalšie osobnosti regiónu. 

Do súťaže je možné sa prihlásiť e-mailom na adresu: info@bzovskesklarskedni.sk do 30. 6. 2014.

11. 11. 2013 

Zápisnica z I. zasadnutia Občianskeho združenia Skálnik

Valné zhromaždenie OZ Skálnik na svojom I. zasadnutí 10. 11. 2013  zhodnotilo doterajšiu činnosť OZ Skálnik od jeho založenia 14. 7. 2013. Najmä prípravu, organizáciu a priebeh kultúrno-spoločenského podujatia Bzovské sklárske dni (BSD), ktorého 3. ročník sa uskutočnil 14. – 15. septembra 2013 v Dolnej Bzovej.

Predsedníctvo OZ Skálnik vyslovilo poďakovanie všetkým, ktorí sa na realizácii podujatia podieľali aktívnou činnosťou aj finančnou podporou. Poďakovanie patrí najmä tavičom skla z Poltára, sklárom z Katarínskej Huty, všetkým účinkujúcim, ktorí vystupovali v sprievodnom kultúrnom programe a tiež sponzorom, bez ktorých by 3. ročník BSD nebolo možné realizovať.

Valné zhromaždenie stanovilo termín nasledujúceho 4. ročníka BSD na 13. – 14. 9. 2014, ktorý sa opäť uskutoční v Dolnej Bzovej.

Predbežný program 4. Ročníka BSD bude obsahovať:

–          ukážky tavenia a spracovania skla s prihliadnutím na dobové technológie – prípravu a sušenie dreva pre vykurovanie sklárskej pece, drvenie kremeňa (žabice) a výrobu salajky

–          dvojdňovú výstavu sklárskych výrobkov z obdobia činnosti Bzovských sklární (1760 – 1890), sklární Podpoľania, Novohradu a ostatných sklární regiónu

–          vystúpenia folklórnych súborov.

Valné zhromaždenie zároveň vyhlásilo neformálnu súťaž sklárskych výrobkov vyrobených na 4. ročníku BSD. Zúčastniť sa môžu všetci sklári, umelecké školy, dizajnérske ateliéry a ďalšie osoby a inštitúcie, ktoré sa venujú výrobe sklárskych produktov, dekoračných predmetov a miniatúr.

Témou súťaže je: Návrh vizuálneho konceptu ceny pre významných športovcov, umelcov a ďalšie osobnosti regiónu.

Do súťaže je možné sa prihlásiť e-mailom na adresu: info@bzovskesklarskedni.sk do 30. 6. 2014.

Konzultácie, návrhy a pripomienky k 4. ročníku BSD je možné podať predsedníctvu OZ do 31. mája 2014.                                                                                                      

5. 8. 2013

Pripravujeme 3. ročník Bzovských sklárskych dní 

Tretí ročník Bzovských sklárskych dní sa uskutoční v Dolnej Bzovej 14. – 15. septembra 2013. Za podporu ďakujeme obci Mýtna, obci Podkriváň a združeniu Mikroregión Javor, ktorí nám pomohli aj s prípravou prvých dvoch ročníkov podujatia.

Vďaka však patrí aj individuálnym sponzorom, bez ktorých by organizácia takéhoto podujatia nebola možná:

Ján Vreštiak – Kovos, s.r.o.

Peter Ďaloga – Oprava poľnohospodárskych strojov

Rudolf Spodniak – Ťažba dreva lanovkami

MIBA – Tieniaca technika – www.miba.sk

Štefan Levický – ARES, s.r.o.

Pekáreň Mravec a synovia

CorrectAgency, s.r.o. – www.correctagency.sk

Ernstprofil, spol. s.r.o. – www.ernstprofil.sk

Zväz sklárskeho priemyslu

Slovenská sklárska spoločnosť

Poltár Crystal + Steel a.s.

Kamenosochárstvo – J.Samaš, D.Bzová

Kall s.r.o Hriňová – www.kall.sk 

PKM – stavebné rezivo, Hriňová

Penzión Victoria Korytárky

CLZ – NOVA a.s. Hnúšťa – výroba drev. uhlia

Ján Gonda – ťažobné práce v lese

26. 7. 2013

Založili sme Občianske združenie Skálnik

Občianska iniciatíva, ktorá organizovala 1. a 2. ročník Bzovských sklárskych dní, založila v tomto roku Občianske združenie Skálnik.

Prečo sme naše občianske združenie nazvali Skálnik?

Názov je odvodený od rovnomennej oblasti nad obcou Dolná Bzová. V minulosti sa práve v tejto oblasti ťažili suroviny potrebné pre sklársku činnosť: drevo, kremeň, voda.  Žili tu sklári, ktorí si neskôr po dohode s grófom Zichim postavili svoje obydlia priamo v obci Dolná Bzová.

OZ Skálnik pokračuje v objavovaní histórie sklárstva v Dolnej Bzovej a v jej pripomínaní súčasným obyvateľom obce ale aj širokej verejnosti. Prostredníctvom podujatia Bzovské sklárske dni sa snaží priblížiť tradičnú činnosť bzovských sklárov.

1. 9. 2012

Po vyhodnotení  I. Bzovských sklárskych dní v závere r.2011 sme sa tohto roku pustili s ešte väčším nasadením do prípravy II. ročníka. Oslovili sme viac subjektov podnikajúcich v sklárskom priemysle, odborníkov na konštrukciu a stavbu sklárskych pecí a starých sklárskych majstrov

Združenie „Mikroregión Javor“ , do ktorého patrí aj obec Mýtna, predložilo Úradu vlády projekt na obnovu dediny. Odborná komisia z viac ako 800 projektov podporila 130 a medzi nimi aj náš projekt stavby sklárskej pece. Po schválení a podpísaní vtedajšou premiérkou p. Radičovou tak máme časť našich aktivít finančne zabezpečenú.